Muzikantiakapely.cz

FORTISSIMO # ( Hrajeme na první dobrou ) 

Muzikantiakapely.cz

O čem zpívat, když než o lásce a utrpení aneb jak zní ukrajinská hudba?

8. 3. 2022

Zatímco umění v celém světě se vrací zpátky do zajetých kolejí, není tomu tak všude. Ukrajina se zmítá v bojích a společně s každodenním životem se zde zastavilo také umění. Hudebníci dobrovolně narukovali do armády a brání svoji zem. Ukrajinská hudba přitom skrývá nečekané kulturní bohatství.

Jedno přísloví říká: „O čem jiném by měli Ukrajinci zpívat než o lásce a utrpení.“ Opravdu je tomu tak. Tato dvě témata provází ukrajinskou lidovou i popovou hudbu už stovky let. Pojďme si ve zkratce představit, jaké umělce dala světu Ukrajina.

Ukrajinská hudba

Historie neveselých tónů

V ukrajinských lidových písních nenajdete příliš veselých melodií. Jejich složité až pětihlasé harmonie staví na mollových základech. K tomu připojte pro západní umělce složitou rytmickou strukturu a dostanete základní kámen ukrajinské lidové hudby.

Ukrajinská hudba (ale i hudba z jiných východní států) staví na strunných drnkacích nástrojích. Vícestrunné nástroje jako kobza, bandura, torban nebo niněra daly jméno celým hudebním odvětvím. Ostatně potulným ukrajinským hudebníkům se říkalo kobzáři.

Tipec těmto potulným bardům ovšem utnula druhá světová válka a nastupivší stalinismus. Potulní hudební byli pronásledováni a mnoho z nich emigrovalo za hranici. Mezi ně se řadí například virtuózové Hryhory Kytasty Zinovyj Shtotalko.

Bandura

Moderní ukrajinská hudba

Současná ukrajinská pop-music často čerpá z tradičních harmonií a témat. Stále se ovšem drží současných hudebních trendů. Umělecké kruhy se soustředí kolem velkých center – mezi ně pochopitelně patří Lvov a Kyjev.

Za vrchol současné ukrajinské pop-music lze považovat rockovou kapelu Okean Elzy. Tato lvovská parta hraje už od roku 1994 a lze je připodobnit například k českým Chinaski nebo Kryštof.

Ukrajinská hudba ale prosakuje i do dalších stylů. Rappové trio KALUSH přišlo s projektem Kalush Orchestra. Ten v sobě snoubí moderní rap a hip-hop společně s tradičním ukrajinským folkem. Trio s Olehem Psiukou v čele se dostalo až do finále letošního ročníku Eurovize.

V pozadí nestojí ani éterická divoženka Ruslana. Ta dlouho zpodobňovala vše, co pro západní publikum ukrajinská hudba znamená. Moderní anglické texty spojené s dynamickým folkovým, ale přesto moderním, projevem z ní udělaly vítězku Eurovision Song Contest v roce 2004.

https://youtube.com/watch?v=10XR67NQcAc%3Ffeature%3Doembed

Eurovize patří Ukrajině

Ostatně existuje-li soutěž, která je s ukrajinskou hudbou a kulturou vůbec úzce spjatá, je to Eurovision Song Contest. Ukrajinští hudebníci se této, pro někoho bizarní, hudební soutěže letos účastní už po sedmnácté. Ukrajina také patří k pouhé pětici zemí, které to pokaždé dotáhnou až do finále.

Však také ukrajinská hudba na soutěži sebrala dvakrát nejcennější kov. Poprvé vyhrála v roce 2004 zmiňovaná Ruslana, podruhé umělkyně s kyrgyzským původem Jamala. Ta se přitom ve své zemi dostala dokonce na poštovní známky.

Když se řekne Eurovize, nesmí se zapomínat ani na kultovní projekt Verka Seduchka. Za ním stojí paradoxně muž – Andriy Mykhailovych Danylko. Se svojí sarkastickou tetou a popěvkem sieben, sieben, eins, zwei to dotáhl v roce 2007 na stříbrný kov.

https://youtube.com/watch?v=hfjHJneVonE%3Ffeature%3Doembed

Extrémní i relaxační hudba

O tom, že ukrajinská hudba a kultura pojme všechny hudební žánry svědčí i projekty jako 1914. Black metalová kapela z Ukrajiny přitom patří k těm měkčím. Žánry jako doom metal, black metal či folk metal mají na Ukrajině dlouhou tradici a těší se oblibě.

Z druhého soudku pak nabízíme jednočlenný projekt Endless Melancholy. Ten se zaměřuje na romantickou hudbu a práci se zvukem. Za zmínku stojí jeho poslední vydaný singl Landmarks.

A v neposlední řadě je tu Kostya Leontovich – všestranný umělec, který skládá především filmovou hudbu. V jeho harmoniích je patrná inspiraci Enniem Morricone. Za sebou má ale také několik vlastních projektů.

https://youtube.com/watch?v=DH4NXv-Ee_E%3Flist%3DOLAK5uy_kjkRWx0xyJY7c4iKq-x0GAWpfk1501WBM

Ukrajinská hudba ve světě

Sbírku ukrajinský umělců zakončíme dvěma jmény. Prvním z nich je Eugene Hütz a kapela Gogol Bordello. Eugene působí v této gypsy kapele jako hlavní zpěvák. Umělec původem z Ukrajiny si zahrál i v několika filmech. Nejvýznamnější je snímek Naprosto osvětleno, kde vystoupil po boku hobita Elijaha Wooda.

A nakonec ukrajinská hudba ve světě. Ačkoliv si říkají The Ukrainians, ani jeden z nich nepochází z této země. Britskému uskupení ale ukrajinské mýty a kultura učarovaly natolik, že na nich postavilo velkou část svého repertoáru.

Podpora Ukrajině na Rádiu Géčko

Situace na Ukrajině nám není jedno. Proto jsme do našeho pořadu Fortissimo zařadili speciální playlist na podporu této země. Najdete v něm ty nejlepší současné perly, které ukrajinská hudba nabízí. V premiéře si ho poslechnete 9. 3. od 19:00, opakujeme ho pak 12. 3. v 11:00 dopoledne. Nebo si ho poslechněte hned na našem Spotify kanále.
https://open.spotify.com/embed/playlist/34UnNlhdUQqWhWMp0BJQXX?utm_source=generator

Pořad Fortissimo hraje na Rádiu Géčko každou sudou středu v měsíci. Posluchačům nabízíme vždy to nejlepší na dané téma. Poslechněte si předchozí díly pořadu Fortissimo na našem webu a Spotify.